sady Příkazy Hlaváčkovi-jaro

Zde uvádíme sortiment odrůd, které v našem sadu pěstujeme. Jablka lze rozdělit podle doby konzumní zralosti na letní, podzimní a zimní, všechny tyto typy v našem sadu pěstujeme. Níže máte k dispozici fotografie jednotlivých odrůd, ale nejlepší je přijet a ochutnat, které jsou podle Vás nejlepší.

Letní odrůdy

První čerstvá jablka v tomto roce si můžete vychutnat zhruba od konce července. Každý rok se čas sklizně liší podle počasí někdy až o 14 dní. Tyto jablka nevydrží dlouho, maximálně 14 dní, pokud je uskladníte v lednici.

Hana
Původní česká odrůda. První letní jablko, dozrává na konci července.
Letní odrůda, konzumně dozrává koncem srpna, Plody jsou sťavnaté a sladké.
Původní česká letní odrůda. Konzumně dozrává koncem srpna.

Podzimní odrůdy

Jablka, která jsou ke konzumaci od září do půlky listopadu.

Vanda
Původní česká podzimní odrůda. Nejšťavnatější odrůda, kterou máme, je vhodná na moštování a je výborná na pečení. Chuť je sladce navinulá.
Původní česká podzimní odrůda, podobná jablku Golden Delicious. Dužnina bílé barvy, nasládlé chuti, jemné konzistence je křehká, šťavnatá a aromatická.
Rosana
Původní česká podzimní odrůda. Dužnina je bílé barvy, nasládlé chuti, jemné konzistence. Je křehká,šťavnatá a aromatická.
Šampion
Původní česká odrůda. Dužnina bílé až krémové barvy, sladce navinulé chuti je více šťavnatá, jsou vhodné na křížaly.
Rubín
Původní česká odrůda. Dužnina bílé až krémové barvy, sladce navinulé chuti je více šťavnatá.

Zimní odrůdy

Jablka zimních odrůd jsou konzumně zralá od konce října.

Jonagold
Původem z USA, kříženec odrůd GoldenDelicius a Jonathan. Dužnina je krémové barvy, křehké konzistence, navinule sladké chuti, středně šťavnatá, aromatická, velmi dobrá.
Rubinola
Původní česká odrůda,kříženec odrůd Prima a Rubín. Dužnina je krémové barvy, křehká, velmi šťavnatá, nasládlá, aromatická.
Jonagored
Původem z Belgie, je řízenou mutací odrůdy Jonagold. Dužnina je bílé barvy, středně šťavnatá, aromatická, velmi dobrá.
Melodie
Původem z ČR, vznikla křížením odrůdy Šampion a botanického druhu. Dužnina bílé barvy, navinulé až nakyslé chuti je šťavnatá a aromatická.
Bohemia
Původní česká odrůda, mutace odrůdy Rubín. Dužnina krémové barvy, křehké konzistence, sladká, chuti je šťavnatá, voňavá, aromatická.
Bohemia Gold
Původní česká odrůda, žlutá mutace odrůdy Bohemia. Dužnina krémové barvy, křehké konzistence, sladká, chutí je šťavnatá, voňavá, aromatická.
Gala

Původem z Nového Zélandu, vyšlechtěna křížením odrůd Kids Orange Red a Golden Delicious. Dužnina žlutavé barvy, nasládlé až sladké chuti, jemné konzistence je středně šťavnatá a aromatická.
GoldStar
Česká odrůda, byla vyšlechtěna křížením odrůd Rubín a Vanda. Dužnina bílé barvy, nasládlé chuti, jemné konzistence je více šťavnatá a aromatická.
Idared
Původem z USA, byla vyšlechtěna křížením odrůd Wagenerovo a Jonathan. Dužnina bílé barvy, křehké konzistence navinule sladké chuti je šťavnatá, bez aromatu.
Jonalord
Česká odrůda, byla vyšlechtěna křížením odrůd Johathan a L ord Lamborne. Dužnina je rozplývavá, šťavnatá, slabě navinulá, výborná.
Gloster
Původem z Německa, kříženec odrůd Zvonkové a Richared Delicious. Dužnina zelenobílé barvy, v počátku tuhé později křehké konzistence. Nasládlé chuti, je šťavnatá a aromatická.
Karmína
Česká odrůda. Dužnina je bílá, středně pevná, šťavnatá, jemně navinulá.
Topas
Původem z ČR, vznikl křížením odrůd Rubín a Vanda. Dužnina krémové barvy, křehké konzistence, sladce navinulé chuti je šťavnatá a aromatická.
Melrose
Původem z USA, kříženec odrůd Jonathan a Red Delicious.Sklízí se v první polovině října. Konzumní zralost začíná v lednu a výdrží do dubna, z chladírny až do května i déle.
Golden Delicious
Odrůda pochází z USA, kde vznikla jako náhodný semenáč koncem minulého století. Dužnina je nažloutlé barvy, pevné a křehké konzistence, navinule sladké chuti, šťavnatá, aromatická.
KDE NÁS NAJDETE
KONTAKT
OTEVÍRACÍ DOBA
Vyhnánov (Příkazy) 72
Jiří a Stanislav Hlaváčkovi
v sezóně (září - březen)
715 72 Doudleby nad Orlicí
tel: 731 489 527
Po-Pá: 8:00-17:00,
So: 8:00-12:00

Copyright © 2022 Sady Příkazy Hlaváčkovi. Všechna práva vyhrazena